آخرین فناوری‌های جراحی ستون فقرات در ایران
 نخستین کارگاه آموزش جراحی ستون فقرات به روش اندوسکوپی، در بیمارستان میلاد تهران برگزار شد.

دبیر اجرایی این کارگاه در حاشیه این کارگاه به خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: آشنایی پزشکان، متخصصان و جراحان مغز و اعصاب کشور، با آخرین فناوری ها و مهارت های جراحی ستون فقرات به روش اندوسکوپی، از اهداف این کارگاه است.

مسعود شیروانی افزود: درصددیم تا این کارگاه ها را در همه فصول برگزار کنیم، چرا که عوارض ناشی از عمل به روش اندوسکوپی، در مقایسه با سایر روش های عمل جراحی کمتر است.

وی با بیان اینکه علم روش اندوسکوپی در جراحی ستون فقرات در جهان، به ده سال و در ایران به پنج سال می رسد، تاکید کرد: این روش، روز به روز در جهان در حال گسترش است و تلاش ما این است تا این مهم در کشور هر چه بیشتر کاربردی تر شود.

علیرضا بیرجندی جراح و متخصص مغز و اعصاب نیز درحاشیه این کارگاه به حداقل رسیدن آسیب به مریض در هنگام عمل را مزیت اصلی جراحی ستون فقرات به روش اندوسکوپی دانست و گفت: این روش در درمان دیسک های خاص و دیسک های یک طرفه، شکستگی های ستون مهره ها، در بعضی از انحرافات ستون فقرات یا کج شدن ستون فقرات کاربرد دارد.

وی افزود: جراحان متخصص کشور چند سالی است که روش اندوسکوپی را در جراحی ستون فقرات اجرا می کنند، اما باید هر روز با روش های جدید خود را به روز نگه دارند که این کارگاه ها نقش مکمل در این زمینه ایفا می کند.

مدیر مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در تلاشیم تا روش اندوسکوپی را در سطح رزیدنتی به رزیدنت ها آموزش دهیم تا نیاز به آموزش این روش در بعد از فارغ التحصیلی رزیدنت ها نباشد.

پروفسور اورتل مجری و مدرس آلمانی این کارگاه این نیز ایجاد فضای تعامل و همکاری با جراحان حرفه ای مغز و اعصاب ایران را از اهداف این کارگاه و حضور خود در ایران دانست و گفت: سطح علمی و دانش جراحان مغز اعصاب در زمینه جراحی به روش اندوسکوپی بسیار بالاست.

وی اضافه کرد: در ایران تعداد زیادی جراح مغز اعصاب وجود دارد که اطلاعاتشان بسیار به روز و تخصصی است.

فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب با اشاره به حضور سه روزه اش در ایران گفت: در این مدت، ایران را کشوری بسیار زیبا دیدم و استقبال خیلی گرمی از من شد و برخوردها در ایران با من بسیار گرم و بیاد ماندنی بود.

در این کارگاه یک روزه، 20 نفر از جراحان مغز و اعصاب از دانشگاه های مختلف علوم پزشکی کشور حضور داشتند.