تولید پلاستیك از نیشكر
 ساخت پلاستیك از شكر می‌تواند به همان ارزانی ساخت این محصول از نفت باشد. شركت شیمیایی DOW قصد ساخت كارخانه‌ای را در برزیل دارد كه گفته می‌شود بزرگ‌ترین كارخانه تولید پلیمر از گیاهان در جهان خواهد بود. این طرح با سرمایه‌گذاری مشترك MITSUI ژاپن و در كنار ساخت كارخانه اتانولی با حجم 240 میلیون لیتر، در پایان سال آغاز خواهد شد.

در كارخانه دوم، اتانول تولید شده توسط كارخانه اول به صدها هزار تن پلی‌اتیلن كه بیشترین نوع پلاستیك مصرفی در جهان است تبدیل خواهد شد.

در سال‌های اخیر، تولید محصولات شیمیایی مبتنی بر فرآورده‌های زیستی رشد سریعی داشته است. اما تاكنون تنها 7.7 درصد از بازار فرآورده‌های شیمیایی را به‌خود اختصاص داده و در بسیاری از موارد این تولیدات محدود به محصولات خاصی است.

شركت DOW معتقد است فرآورده‌های شیمیایی ساخته شده از مواد خام گیاهی می‌توانند رقابت تنگاتنگی با محصولات پتروشیمی داشته باشند. در حال حاضر بسیاری از تركیبات پلاستیكی و لاستیكی از نفت ساخته می‌شوند.

سالانه حدود 80 میلیون تن پلی‌اتیلن در سرتاسر جهان مصرف می شود، اما افزایش قیمت نفت خام باعث افزایش هزینه‌های تمام شده فرآورده‌های پتروشیمی شده است. در برزیل حمایت‌های بلندمدت دولت در زمینه تولید اتانول از نیشكر به صنایع این كشور اجازه داده تا ضمن كاهش هزینه‌ها، اتانول را به سوختی اقتصادی و قابل رقابت در مقایسه با سوخت‌های فسیلی سازند.

لوئیس سیرال، مدیر شركت DOW در بخش سوخت‌های تجدیدپذیر در آمریكای لاتین می‌گوید: تولید پلی‌اتیلن از شكر لزوما در دیگر نقاط جهان نمی‌تواند جذاب باشد. شاید دلیل اصلی او برای ذكر چنین جمله‌ای، كارخانه‌های متعدد تولید پلی‌اتیلن ارزان در كشور برزیل باشد كه نمونه آن در هیچ جای دیگری وجود ندارد.

فناوری تبدیل اتانول به اتیلن كه پیش درآمد تولید پلی‌اتیلن است، چندان جدید نیست. فرآیند آب‌زدایی جهت تبدیل اتانول به اتیلن از سال1920شناخته شده است. در واقع تنها اتفاق جدید در اینجا اندازه و حجم تولید است.

اگرچه میزان دقیق تولید كارخانه جدید مشخص نشده اما برآورد می‌شود كه این كارخانه بتواند سالانه 350 هزار تن پلی‌اتیلن از نیشكر تولید كند.این اولین باری نیست كه شركت DOW با ساخت این كارخانه به شكل اساسی در زمینه تولید زیست پلاستیك‌ها سرمایه‌گذاری می‌كند.

حدود یك دهه قبل این شركت در زمینه تولید پلاستیك از ذرت با شركت Cargill همكاری داشت اما پس از كاهش رونق بازار زیست پلاستیك‌ها سال 2005 به این همكاری خاتمه داد.

اكنون این شركت با راهبرد جدیدی قصد دارد با تولید مواد مرسوم، بازار ثابتی را برای خود ایجاد كند. پلی‌اتیلن‌های تولید شده از نیشكر می‌توانند به همان خوبی پلی‌اتیلن‌های مشتق شده از نفت باشند و به این مزیت بزرگ كه برای تولید آنها، كربن‌های باستانی از دل زمین بیرون آورده نمی‌شوند.

شركت DOW با انجام دادن كلیه مراحل تولید، از كشت نیشكر تا تولید پلیمر و استفاده از پس‌ماندهای خط تولید شكر از نیشكر، جهت تامین انرژی مورد نیاز كارخانه، قیمت تمام شده محصولات خود را در حد قابل توجهی پایین نگه داشته است.

این شركت امیدوار است با توجه به تقاضای زیاد مواد پلیمری بتواند تولید بیشتری از آنچه پیش‌بینی می‌شود داشته باشد و به این ترتیب خط تولیدی جدید خود را بیش از پیش اقتصادی سازد.