آیین‌نامه‌ حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی با محورها و اولویت‌های مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و اجتماعی، مطالعات زنان و خانواده، مطالعات دینی و اعتقادی و مطالعات جهان اسلام و بین‌الملل ابلاغ شد.

دكتر آدمی، مدیركل دفتر مطالعات فرهنگی و برنامه‌ریزی اجتماعی وزارت علوم در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن اشاره به تدوین این آیین‌نامه در ماه گذشته، اعلام كرد: با توجه به اهمیت و نقش دانشگاه‌ها و موسسات وابسته به وزارت علوم در روند رشد و توسعه علمی و پژوهشی، دفتر مطالعات فرهنگی و برنامه‌ریزی اجتماعی این وزارتخانه به منظور هدایت و استفاده از توان و نیروی متخصص و با استناد به چشم‌انداز معاونت فرهنگی، راهبرد حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی مرتبط با اولویت‌های پژوهشی این دفتر را در قالب آیین‌نامه حمایتی تهیه و به دانشگاه‌های كشور ابلاغ شد.

وی با اشاره به اهداف این آیین‌نامه اظهاركرد: بهره‌مندی از توانمندی‌های علمی دانشجویان، در حوزه فرهنگی و اجتماعی به منظور تحقق اهداف دانشگاه تمدن‌ساز اسلامی ـ ایرانی، هدایت نظام‌مند پایان‌نامه‌های تحصیلات تكمیلی در جهت اولویت‌های فرهنگی و اجتماعی كشور، ایجاد انگیزه در دانشجویان و حمایت از ایده‌های خلاقانه در زمینه فرهنگی اجتماعی، رصد تحولات فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های كشور و تامین بخشی از نیازهای پژوهشی معاونت فرهنگی وزارتخانه از جمله اهداف این آیین‌نامه به شمار می‌آید.

مدیركل دفتر مطالعات فرهنگی با بیان این ‌كه تمامی دانشجویان شاغل به تحصیل در مقاطع تحصیلات تكمیلی می‌توانند از تسهیلات این آیین‌نامه برخوردار شوند، تصریح كرد: موضوع پایان‌نامه باید منطبق با اولویت‌ها و نیازهای پژوهشی دفتر مطالعات فرهنگی و دارای ماهیت كاربردی، راهبردی و برنامه‌ریزی باشد و قابلیت تبدیل به كتاب مورد حمایت ویژه دفتر را نیز داشته باشد.

وی با بیان این ‌كه پایان‌نامه‌ای مورد حمایت قرار می‌گیرد كه هنوز وارد مرحله اجرایی نشده باشد و یا حداكثر 6 ماه از تاریخ تصویب یا دفاع از آن در مراجع ذی‌ربط در دانشگاه نگذشته باشد، ادامه داد: نقش حمایت مالی از پایان‌نامه‌ها در مقاطع كارشناسی ارشد و دكتری، از سوی شورا تعیین و به عنوان پیوست به آیین‌نامه به دانشگاه‌ها ابلاغ خواهد شد.

آدمی با اشاره به مراحل پذیرش پایان‌نامه دانشجویی گفت: دانشجویان باید پیشنهاد نامه پایان‌نامه را به همراه تاییدیه تصویب آن در دانشگاه مربوطه و تكمیل برگ درخواست حمایت از پایان‌نامه برای شورای پژوهش این دفتر ارسال كنند و پس از بررسی اولیه موضوع پایان‌نامه و در صورت انطباق با اولویت‌های اعلام شده، وصول آن به دانشجو اعلام می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت اطلاعات بیشتر به سایت دفتر مطالعات فرهنگی برنامه‌ریزی اجتماعی به نشانی  www.farhangi.msrt.ir مراجعه كنند.